AUBURN, Ala. (EETV) - Auburn had 78 student-athletes selected onto the 2020 Fall SEC Academic Honor Roll, the SEC office announced Tuesday.

The 2020 Fall Academic Honor Roll, which is based on the grades of the 2020 spring, summer and fall terms, includes the sports football, soccer, cross-country and volleyball.

Auburn football had 35 selected, soccer had 17, cross-country had 16 and volleyball had 10.

Listed below are the names of each athlete selected and their majors.

Football (35):

Tank Bigsby – Pre-Communication

Nick Brahms – Business Administration- Graduate

Anders Carlson – Business Administration- Graduate

Luke Deal – Political Science

Tyler Fromm – Professional Flight

Shedrick Jackson – Supply Chain Management

Jacob Jasinski – Professional Flight

Tate Johnson – Pre-Business

Trent Kelley – Management Info Systems

Trey Lindsey – Finance

Russ Logan – Building Science

Tashawn Manning – Interdisciplinary Univ Studies

Zakoby McClain – Interdisciplinary Univ Studies

Roger McCreary – Interdisciplinary Univ Studies

Jackson McFadden – Finance

Tommy Nesmith – Exercise Science

Bo Nix – Communications

Ben Patton – Pre-Business

Erik Piedy – Biomedical Sciences

Zion Puckett – Mechanical Engineering

Jacob Quattlebaum – Electrical Engineering

Mark-Antony Richards – Pre-Communication

Malcolm Russell – Civil Engineering

Prince Micheal Sammons – Marketing

Cord Sandberg – Communications

John Samuel Shenker – Finance

Clarke Smith – Engineering

Chris Thompson Jr. – Pre-Business

Barrett Tindall – Civil Engineering

Jacob Voneschenbach – Industrial & Systems Engineering

Zykeivous Walker – Pre-Business

Brooks Walton – Aerospace Engineering

Seth Williams – Interdisciplinary Univ Studies

Chandler Wooten – Interdisciplinary Univ Studies

Kilian Zierer – Exercise Science

 

Soccer (17):

Marissa Arias – Mechanical Engineering

Kylie Bechard – Exercise Science

Brooke Berdan – Psychology

M.E. Craven – Psychology

Angeline Daly – Business Administration- Graduate

Olivia Dedels – Psychology

Jaelyn Gadson – Rehab & Disability Studies

Sarah Houchin – Exercise Science

Abby Jacobs – Biomedical Sciences

Kori Locksley – Apparel Merchandise-Apparels

Alyssa Malonson – Biosystems Engineering

Riley Petcosky – Fitness Cond & Perform Option

Audrey Poorman – Marketing

Sydney Richards – Undeclared-Sciences & Math

Rocio Sanders – Adult Education -Graduate

Maggie Van Thullenar – Pre-Elementary Education

Hailey Whitaker – Integrative Biology

Cross Country (16):

Silas Kipngetich – Economics, Liberal Arts

Tommy McDonough – Environmental Science

Evan Rogers – Pre-Business

Jack Rogers – Business Analytics

Jackson Thomas – Undeclared-Sciences & Math

Faith Bett – Health Services Administration

Hannah Dyal – Engineering

Lindsey Granier – Exercise Science

Joyce Kimeli – Exercise Science

GiGi Maddox – Pre-Business

Louisa McPherson – Architecture

Sara Pacer – Chemistry

Frances Patrick – Collaborative Teacher Special Education

Hannah Tarwater – Elementary Education

Presley Weems – Nutrition - Wellness Option

Abbey Zane – Chemistry-Biochemistry 

Volleyball (10):

Jaeden Brown – Marketing

Lauren Dorrell – Sociology

Val Green – Physics

Marissa Hines – Political Science

Chesney McClellan – Rehab & Disability Studies

Molly Pember – Psychology

Katie Persons – Fitness Activity and Health

Bella Rosenthall – Public Relations

Tatum Shipes – Interdisciplinary Univ Studies

Payton White – Management